45. kolo Slovnaft extraligy mužov

20.01.2008 Celý región

HK 36 Skalica - HK Aquacity ŠKP Poprad 4:2 (1:1, 3:1, 0:0)
Góly: 18. Pašek (R. Hartmann, T. Višňovský), 23. J. Mikúš (Pálffy, M. Ivičič), 26. T. Višňovský (R. Hartmann, Škápik), 40. M. Ivičič (Kocák, R. Školiak) - 20. Marcel Haščák (Jarolín, A. Kroták), 29. Jabrocký (Martin Slovák)
Vylúčení: 6:6 na 2 min
presilovky 1:2
oslabenia 0:0
rozhodovali: D. Konc, P. Jonák - Tvrdoň, Galamboš
3250 divákov

Súboj tabuľkových susedov priniesol od prvých minút zaujímavý hokej s výrazným útočným úsilím oboch mužstiev. Domáci mali v úvode zápasu výhodu presilovej hry, no nevyužili ju. Šimonovič bol nútený v tejto časti hry častejšie zasahovať ako Rybár, ale ani Školiak a ani Hartmann nemierili presne. Príležitosť skórovať mali hostia pri vylúčení Kocáka, ktorú nevyužili a vzápätí spálil vyloženú šancu Pálffy. V 18. min posudzoval rozhodca D. Konc gólovú situáciu zo strany domácich a Pašekov gól zblízka napokon uznal. V závere tretiny mali hostia výhodu presilovky a spomedzi kruhov ju na vyrovnanie využil Haščák.
V úvode druhej časti hry sa mohli dostať do vedenia hostia, ale Rybár po Mikúšovej chybe bol na mieste. Svoju chybu potom Mikúš napravil, keď tečom Ivičičovej strely dostal domácich v 23. min do vedenia. Skaličania zvýšili svoje úsilie a Višňovský presnou strelou zvyšoval na 3:1. Hostia využili presilovku v 29. min na zníženie zásluhou Jabrockého. Hra sa v ďalšom priebehu rozdrobila na množstvo osobných súbojov na úkor presnosti. V závere tretiny hrali domáci presilovku 5:3 a po strele Ivičiča od modrej D. Konc išiel opäť konzultovať s videorozhodcom a napokon gól uznal.
Tretiu tretinu začali domáci pokračujúcou presilovkou, ale nedokázali sa v nej už gólovo presadiť. V ďalšej presilovke Skaličanov sa zaskvel Šimonovič, keď zlikvidoval šance Ivičiča, Pálffyho a Zálešáka. Potom mali viaceré šanci Popradčania, najmä Lapšanský svojou dravosťou zamestnával domácu obranu. V 57. min po faule na Mikúša bolo nariadené trestné strieľanie, no sám faulovaný ho nepremenil. V záverečných dvoch minútach hrali presilovku hostia, ale najväčšiu šancu nepremenil Haščák, keď netrafil prázdnu skalickú bránku.

Peter Oremus, tréner HK 36 Skalica: "Ja to hodnotím tak, že zápas bol na vysokej úrovni, korčuľovalo sa, bolo tam nasadenie, agresivita aj zakončenie. My sme radi, že sme zápas zvládli, lebo Poprad je silný súper. Diváci si prišli na svoje. Z pohľadu obrany sme odviedli kus poctivej práce. "
Jozef Skokan, asistent trénera Popradu: "Myslím si, že zápas bol veľmi rýchly. Útoky sa prelínali na oboch stranách. Škoda že v druhej tretine sme sa dali zbytočne vylúčiť a v presilovke 5:3 sa lámal chlieb, keď sme inkasovali gól do šatne na 4:2. Ku koncu zápasu sme mali trochu smolu, mohli sme znížiť a možno by sa nám podarilo aj vyrovnať. Myslím si, ale že Skalica vyhrala zaslúžene. "

Slovan Bratislava - HK VSR SR "20" 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Góly: 4. Hujsa (Pavlas, Kapuš), 18. Sersen (Kapuš, Pavlas), 27. Kropáč (Hančák, Sersen), 37. Gráčik (Kapuš), 52. J. Sýkora (Hančák, Lažo) - 26. Konečný (Uhnák, Češík), 46. O. Rusnák (Mertel, Uhnák)
Vylúčení: 4:3 na 2 min
presilovky 1:0
rozhodovali: Valachovič - Mášik, Mihajlo
4024 divákov

MsHK Žilina - HKm Zvolen 3:5 (1:2, 0:1, 2:2)
Góly: 8. Kontšek (Sivák), 59. Pulpán (Kontšek), 60. Pokrivčák (R. Tvrdoň, Špila) - 1. J. Kopecký (Klouda), 1. Krayzel (F. Turek, Cebák), 28. L. Jurík (Dubec, Kubenko), 42. Krayzel (F. Turek, Cebák), 47. Kubenko (L. Čierny, J. Čierny)
Vylúčení: 9:11 na 2 min, navyše: Štork (Zvolen) na 10 min za napadnutie zozadu
presilovky 2:1
rozhodovali: Baluška, Pavlovič - Valach, Gašparík
1493 divákov.

Nový rozpis zápasov dal dokopy Žilinu so Zvolenom. Mimoriadny vstup do stretnutia mal hosťujúci Zvolen, keď už v 45. sekunde vyhrával 2:0. Úvodným gólom už v 14. sekunde sa predviedol po samostatnej akcii Kopecký a o 30 sekúnd neskôr po nezištnej Turekovej prihrávke strelil druhý gól Krayzel. V 6. min hosťujúci Hvila prestrelil spoza modrej čiary domáceho brankára, ale poskakujúci puk smerujúci do brány upratal do bezpečia domáci obranca Kusovský. Návrat na ľadovú plochu po dlhšom zranení umocnil domáci kapitán Roman Kontšek v 8. min dokonalým blafákom, čím znížil na 1:2 a pribrzdil rozbehnutý Zvolen. Žilina sa osmelila hlavne v útoku a v 11. min Paroulek zblízka triafal len tesne vedľa ľavej žŕdky. V 15. min sa v podobnej pozícii ocitol domáci obranca Mikuš, ale takisto po prudkej strele puk tesne minul hosťujúcu bránku. V úvode druhej tretiny opäť Mikušova bomba od modrej čiary skončila v Hudáčkovej lapačke. O 5 minút neskôr sa rútil na Hudáčka osamotený Baláž, ktorý však svoju šancu nepremenil. Naopak, podarilo sa to hosťujúcemu Juríkovi, keď domáci brankár Laco musel vybehnúť z brány proti útočiacemu Dubcovi a odrazený puk už Jurík poslal do opustenej bránky. O dve minúty neskôr mohol zvýšiť skóre hostí Paciga, ale prestrelil odkrytú žilinskú bránku. Pred koncom druhej tretiny korčuľoval opäť Baláž na Hudáčka, tentoraz ho aj oklamal, ale puk sa len tesne mihol okolo ľavej žŕdky. Aj vstup do tretej tretiny sa vydaril lepšie hosťom, keď Krayzel svojím druhým gólom po kombinácii s Turekom prekonal domáceho brankára v 42. minúte. Domáci sa snažili o skorigovanie protiútokom Kontšeka so Sivákom, no posledne menovaný prestrelil bránku Zvolena. O minútu neskôr podobne pochodil aj domáci Hájnik. Hostia dokázali nepresnosť Žiliny opäť trestať gólovo, keď v 47. min sa pred vystriedaným brankárom Ševelom najlepšie zorientoval Kubenko, ktorý dorazil strelu Čierneho od modrej čiary. Hosťujúci Zvolen mohol zvýšiť ešte svoje vedenie, ale Kopeckého šanca v 51. min sa už gólu nedočkala. Naopak, záver stretnutia patril domácej Žiline, keď dokázala využiť svoju prvú presilovú hru a v 59. min obranca Pulpán znížil na 2:5 a o pol minúty neskôr skorigoval nepriaznivý výsledok domáci Pokrivčák na prijateľných 3:5.

Richard Turaz, tréner Žiliny: "Zápas poznačil rýchly strelecký úvod Zvolena, keď už po 45 sekundách viedol 2:0. My sme ešte dokázali znížiť a mali sme aj niekoľko šancí na vyrovnanie, no nedokázali sme ich zužitkovať. Druhá tretina bola pre nás katastrofálna a s hokejom nemá nič spoločné. Zvolen išiel ešte do vedenia, ušiel nám o štyri góly a v závere to bolo už len naše kozmetická úprava v podobe dvoch našich gólov, čo je podstatné, že Zvolen bol vo všetkých činnostiach o krok pred nami. "
Ladislav Svozil, tréner Zvolena: "Po domácej prehre so Slovanom sme sa rýchlo otriasli, nevídane sme dokázali v úvodnej minúte streliť dva góly. Aj keď Žilina strelila kontaktný gól, dokázali sme gólovo odpovedať. Aj keď sme po druhej tretine vyhrávali 3:1, nebolo ešte po zápase aj keď by sa to zdalo, no v úvode tretej tretiny sme pridali ešte dva góly a zápas sme v pokoji dohrali. Naše víťazstvo je zaslúžené. "

MHC Martin - HK Ardo Nitra 6:1 (2:1, 1:0, 3:0)
Góly: 7. Török (Podstavek, M. Beran), 14. M. Beran (Podstavek, Vantroba), 35. L. Havel (L. Říha, B. Majeský), 52. M. Macho (M. Beran, Kolba), 56. L. Havel (L. Říha), 60. Markovič (Džerinš, M. Macho) - 10. Gálik (Ľ. Kolník, M. Štefanka)
Vylúčení: 8:10 na 2 min, navyše: Kolba (Martin) na 10 min za nešportové správanie, Marek Slovák (Nitra) na 10 min za nešportové správanie
presilovky 3:1
rozhodovali: Krist - M. Novák, Müllner
3415 divákov.

MHk 32 Liptovský Mikuláš - Dukla Trenčín 3:4 (2:2, 1:1, 0:1)
Góly: 12. M. Grman (Durdiak), 13. Richard Huna (Kriška, Róbert Huna), 34. M. Droppa (M. Grman, Kriška) - 5. Urban (Pardavý, A. Kollár), 6. Trochta (Marek Haščák), 36. A. Kollár (Urban, Fatyka), 58. V. Nemec (Pardavý)
Vylúčení: 9:10 na 2 min, navyše: Rúfus (L. Mikuláš) 10 min za nešportové správanie, A. Kolár (Trenčín) 10 min za nešportové správanie
rozhodovali: Halecký - M. Grečko, T. Orolín
970 divákov

Dohrávka:

HC Košice - SkiPark MHK Kežmarok 6:3 (4:1, 1:2, 1:0)
Góly: 1. Rudolf Huna (Weissmann), 8. Špilár (M. Šterbák), 10. S. Gron (Javín, Šimurda), 16. S. Gron (Špelda, Šimurda), 39. M. Šterbák (Javín, Juraj Faith), 52. M. Šterbák (Špilár, Juraj Faith) - 9. S. Pavličko (Fedor, Škovira), 35. Škovira (Hrubý, S. Pavličko), 40. M. Žemba (B. Ihnačák)
Vylúčení: 6:8 na 2 min
presilovky: 4:0
rozhodovali: J. Konc - Gajan, Smrek
4375 divákov

Prvá strela v zápase na bránku skončila z hokejky Rudolfa Hunu v sieti kežmarského Klempu a lepší úvod si Košičania nemohli priať. Postupne sa začala napĺňať tradícia, že v tomto východniarskom derby vyhrávajú hostitelia. Navyše oceliari využili obe svoje presilovky, kým súper pri svojich ani poriadne Lipovského neohrozil. Tretí gól S. Grona pri presilovke vyhnal z bránky hostí Klempu. Náhradník Drvár sa činil, v 16. minúte mu pomohla pri Šimurdovej strele žŕdka, ale vzápätí pri presilovke domácich piatich proti trom kapituloval, keď bol bez hokejky. Zopár sľubných akcií predviedli aj hokejisti Kežmarku, najmä v 2. tretine, kedy domáci akoby prepli na nižší stupeň najmä v obrane. Dali tak Podtatrancom šancu vrátiť sa do zápasu. Hrúbky košických zadných radov im pomohli vyhrať druhé, menej záživné dejstvo zápasu, ktorému chvíľami chýbala pravá atmosféra derby. Gólová úroda je skôr "zásluhou" výpadkov koncentrovanosti a nedôslednom plnení obranných povinností oboch tímov. Posledná tretina sa niesla v znamení skutočnosti, že v utorok čaká oboch ďalší zápas a skóroval iba košický obranca M. Šterbák. Kežmarok od víťazstva 3:1 s Košičanmi ešte 28. decembra potiahol čiernu sériu na 9 prehier za sebou.